Ako vyliečiť zápal ďasien a krvácanie ďasien?

Každý z nás už zažil situáciu, kedy priloženie zubnej kefky, zahryznutie do jablka či oblátky spôsobilo krvácanie ďasien. Nielen, že nás táto nepríjemnosť môže dostať do trápnych situácií, ale je tiež príznakom prebiehajúceho zápalu ďasien.
Každý z nás už zažil situáciu, kedy priloženie zubnej kefky, zahryznutie do jablka či oblátky spôsobilo krvácanie ďasien. Nielen, že nás táto nepríjemnosť môže dostať do trápnych situácií, ale je tiež príznakom prebiehajúceho zápalu ďasien.

Ako súvisí krvácanie ďasien so zápalom ďasien?

Zápal ďasien (odborne nazývaný gingivitída) je infekčné ochorenie postihujúce ďasno. Jeho najčastejším prejavom sú opuchnuté a začervenané ďasná, ktoré majú vysokú náchylnosť k akémukoľvek mechanickému poškodeniu. Po ich podráždení dochádza ku krvácavosti a niekedy aj bolesti. Táto infekcia je najčastejšie spôsobená zlou ústnou hygienou. Nedostatočné odstraňovanie zubného povlaku spôsobí jeho usadzovanie na zuboch a ďasnách. Baktérie zubného povlaku pri dlhodobom pobyte v ústach začnú produkovať jedovaté a agresívne látky, ktoré spôsobia zápal, začervenanie a opuch ďasien. Zvýšene prekrvené ďasná majú potom tendenciu krvácať. Ak nie je tento zubný povlak včas odstránený, dôjde k prehĺbeniu problémov a možnému vzniku paradentózy.

Aké sú príznaky zápalu ďasien?

Ako bolo uvedené vyššie, najlepšie rozpoznateľným príznakom prebiehajúceho zápalu ďasien je ich krvácanie. Ďasná sú opuchnuté, začervenané až červené, môžu byť bolestivé a citlivé na mnoho druhov mechanického poškodenia (zubná kefka, jedlo a podobne). Zubný lekár dokáže veľmi presne rozpoznať zápal ďasna a nájsť jeho príčinu. Pomocou špeciálnej sondy a indexu krvácavosti ďasien určí rozsah zápalu a stanovuje predbežnú dobu liečby.

Čítajte tiež:

  • Paradentóza, ako zabrániť jej vzniku.
  • Ako správne si čistiť zuby?
  • Paradentóza a čo ovplyvňuje jej vznik?
  • Zubný kameň - vznik a prevencia
  • Ako si vybrať zubnú kefku?

Najčastejšie príčiny zápalu a krvácania ďasien

Najčastejšou príčinou zápalu ďasien je zlá ústna hygiena. Tá vedie k hromadeniu zubného povlaku na zuboch a ďasnách. Pokiaľ nie je zubný povlak včas odstránený, vyzrieva a mení sa v agresívnu hmotu zloženú z baktérií, slín a potravy. Baktérie zubného povlaku potom produkujú rad látok, ktoré dráždia priľahlé ďasno. Takéto dráždenie ďasna vedie k zvýšenému prekrveniu ďasna, krv totiž obsahuje zložky imunitného systému, ktoré bojujú s bakteriálnymi látkami. V niektorých prípadoch je však zápal ďasien spôsobený liekmi, napr. fenitoinom alebo cyklosporínom A. Dalo by sa povedať, že kvalitnou ústnou hygienou eliminujeme vznik zápalu ďasien na minimum. Zápal ďasien sa nemusí týkať celých úst, môže byť napríklad lokalizovaný v oblasti určitého zuba, ak to je jediné miesto, ktoré si zle čistíte.

Možno zápal ďasien vyliečiť? Alebo budú stále krvácať?

Liečba zápalu ďasien sa zakladá na rovnakom pravidle ako prevencia, t.j. dodržiavanie dôslednej ústnej hygieny. Zubný lekár alebo dentálna hygienička vám pri prvej návšteve vysvetlí správnu techniku čistenia zubov a prípadne odstráni zubný kameň. Pri ďalších návštevách sa naučíte, ako sa starať o medzizubné priestory, budete zoznámení s používaním medzizubných kefiek a dentálnej nite. Oba tieto nástroje sú nesmierne dôležité, pretože zápal ďasien vzniká najčastejšie práve v medzizubných priestoroch a odtiaľ sa šíri ďalej okolo celého zuba. Ak sa začnete o svoj chrup starať správne, príznaky zápalu ďasien vymiznú počas niekoľkých dní. Ak však zápal ďasien podceníte, môže dôjsť k vzniku paradentózy. Paradentóza je ochorenie nezvratné a veľmi často končiace vypadnutím zuba.

Autor: Jakub Šulta

Poslať známemu
  
  

You have written:

30.3.2020 ewa

Dobrý deň, prosím Vás možno zmenou zubnej kefky trebars za sonickú (zvažujem orava stomafresh) pomoct dasnam ? Pise sa totiz ze su na dasna citlive a neublizia im aj ked ich poriadne vycistia

15.7.2018 ďasná

Dobrý deň!A keď už mám a to už mám dlho vyššie ďasno,tak ono sa už nikdy nedá do normálneho stavu?Nedá sa to tak už vyliečiť?ZA ODPOVEĎ VOPRED ĎAKUJEM

Pridať nový komentár

Email