Ako vybrať bielenie zubov? (1/2)

jak-vybrat-beleni-zubu.jpg - kopie
Bielenie zubov je moderným a stále viac prosperujúcim odvetvím nielen v stomatologických ambulanciách, ale aj v kozmetických firmách. Vyznať sa v jednotlivých technikách bielenia zubov nie je jednoduché, čo veľakrát aj skúsenému..
Bielenie zubov je moderným a stále viac prosperujúcim odvetvím nielen v stomatologických ambulanciách, ale aj v kozmetických firmách. Vyznať sa v jednotlivých technikách bielenia zubov nie je jednoduché, čo veľakrát aj skúsenému zubnému lekárovi robí nemalý problém.

Medzi ktorými prostriedkami na bielenie zubov sa rozhodujem?

Pripravili sme pre Vás prehľad najčastejších techník bielenia zubov, ktoré sa líšia predovšetkým dostupnosťou, cenou, účinnosťou a kvalitou výsledného bielenia. Jednotlivé techniky sme rozdelili do dvoch skupín: voľne dostupné bieliace prostriedky a bielenie pod dohľadom stomatológa. Na prvý pohľad je zrejmé, že bielenie zubov pod dohľadom stomatológa má svoje nesporné výhody, ktoré spočívajú predovšetkým v konzultácii problematiky bielenia zubov s odborníkom, ktorý následne definuje problém a zvolí vhodný liečebný plán. Na druhej strane aké výhody a nevýhody majú voľne predajné bieliace prostriedky a je rozdiel skutočne tak zásadný?

Bielenie zubov prostriedkami zo supermarketov

Hlavnou výhodou bielenia zubov pomocou voľno predajných bieliacich prostriedkov je ľahká dostupnosť a okamžitá použiteľnosť. Dnes takmer neexistuje obchod, drogéria či lekáreň, v ktorých by sme nenašli aspoň jeden výrobok, ktorý zaručuje belší úsmev za minimum vynaložených peňazí.

Bielenie zubov pomocou gélu

Bieliaci gél, ktorý aplikujeme do plastového nosiča a najčastejšie na noc umiestňujeme do úst. Táto metóda bielenia zubov je veľmi podobná domácemu bieleniu zubov, ktoré je pod dohľadom zubného lekára. Ten najprv zhodnotí stav chrupu, stanoví liečebný plán a zhotoví Vám individuálne nosiče bieliaceho prostriedku. Voľne predajný bieliaci gél je určite oveľa dostupnejší a lacnejšie ako jeho drahšia varianta zo stomatologických ordinácií, ale nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Nevýhoda voľne predajných bieliacich prostriedkov

Hlavnou nevýhodou voľne predajných bieliacich gélov a vlastne všetkých voľne predajných prostriedkov je chýbajúca konzultácia Vášho stavu chrupu s odborníkom. Ak sú Vaše zuby v stave bežného občana, budete mať sem tam nejakú plombu, jednu či dve korunky a zrejme aj zvýšenú citlivosť zubov. Ak pacient s takýmto chrupom zvolí bielenie zubov pomocou voľne predajného gélu, dôjde k nasledujúcemu:

Existujúce výplne a korunky sa nevybielia!

V prvom rade Vás začne výrazne, viac než kedykoľvek predtým, trápiť citlivosť zubov. Tento problém sa však môže vyskytnúť aj v ordinácii zubného lekára. Bohužiaľ teraz Vám nemá kto pomôcť. V druhom rade, najčastejšie v odstupe niekoľkých dní od začatia bielenia, zistíte, že musíte vymeniť existujúce korunky a výplne, ktoré sa počas bielenia zubov nevybielia. Tento fakt často šokuje veľkú časť pacientov, ktorí s hrôzou zistia, že nová korunka stojí aj 300 eur. V neposlednom rade neskontrolované zuby a obzvlášť tie s plombami, môžu vplyvom veľkých zmien veľmi rozbolieť a spôsobiť nejednu prebdenú noc.

Nie sú odtlačky ako odtlačky

Hlavnou nevýhodou samotných voľne predajných bieliacich gélov je materiál použitý na zhotovenie odtlačkov. Plastová odtlačkové hmota, ktorú zalejeme vriacou vodou a po zmäknutí vložíme do úst, zhotovuje nepresné odtlačky. Akonáhle je odtlačok nepresný, dochádza k zadržiavaniu bieliaceho prostriedku na určitých miestach alebo k jeho nechcenému vytekaniu. Ďalej nijako nemôžeme redukovať kontakt bielidla s krčkom zubu, čo je veľký problém obzvlášť u citlivých zubov.

Bieliace zubné pasty

Bielenie zubov pomocou zubných pást je bližšie popísané v inom článku. Tu si ukážeme najzásadnejšie riziká a problémy, ktoré môžu počas používania bieliacej zubnej pasty nastať. Zubná pasta nemôže bieliť zuby klasickou chemickou cestou, lepšie povedané môže, ale množstvo bieliaceho prostriedku je zákonom obmedzené a teda mizivé. Zubná pasta preto bieli zuby mechanicky. Používa abrazívne častice, ktoré obrusujú povrchovú vrstvu skloviny a odstraňuje tak pigmenty a farbivá z povrchu zuba. Bohužiaľ skutočnosťou zostáva, že obrúsené vrstvy zuba nikdy nedorastú a väčšina farbív a pigmentov je ukrytá v hĺbke zuba. Preto je mechanické bielenie zubov pomocou zubných pást a púdrov vysoko neodporúčané. Dlhodobé používanie týchto pást môže viesť k vybrúsenie zubov, zvýšenej citlivosti a výraznej finančnej nákladnosti na opravu vzniknutých škôd.

Pokračovanie: Ako vybrať bielenie zubov? (2/2)


Autor: Jakub Šulta, Lukáš Kaloš

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email