Ako si vybrať zubnú kefku?

Zubná kefka je najdôležitejším nástrojom v preventívnej starostlivosti o chrup. Nielen, že slúži na odstraňovanie zubného povlaku, ale hlavne chráni zuby pred vznikom zubného kazu a paradentózy. Ak sa chcete správne starať o vaše zuby, čítajte nasledujúce odporúčania.
Zubná kefka je najdôležitejším nástrojom v preventívnej starostlivosti o chrup. Nielen, že slúži na odstraňovanie zubného povlaku, ale hlavne chráni zuby pred vznikom zubného kazu a paradentózy. Ak sa chcete správne starať o vaše zuby, čítajte nasledujúce odporúčania.

Ako si vybrať zubnú kefku? Čistí každá rovnako?

Zubná kefka je najdôležitejším nástrojom v preventívnej starostlivosti o chrup. Slúži na odstraňovanie zubného povlaku. Zubný povlak je mäkký, svojou konzistenciou pripomína tavený syr a na jeho odstránenie nie je potrebná veľká sila. Na túto skutočnosť musíme myslieť pri výbere zubnej kefky. Hoci je zubná kefka jednoduchý výrobok, nájdeme medzi rôznymi výrobcami značné rozdiely v tvare, tvrdosti a dizajne. Avšak nie každá kefka je vhodná k správnej ústnej hygiene.

Čo je na zubnej kefke najdôležitejšie?

Hlavička! Hlavička zubnej kefky je pochopiteľne to najdôležitejšie, na čo sa pri výbere musíte zamerať. Voľného priestoru pre pohyb kefky okolo zubov nie je veľa. Pri čistení sa potrebujete dostať ku všetkým plochám zubov, dokonca aj za posledné stoličky. Vyberajte si preto len kefky s malou hlavičkou. Vlákna zubnej kefky pri čistení narušujú štruktúru zubného povlaku. Ako viete, zubný povlak je mäkký, a preto nie je nutné používať tvrdé vlákna. Naopak je dôležité, aby boli vlákna čo najmäkšie.

Mäkká zubná kefka je lepšia zubná kefka!

Mäkké vlákna zubnej kefky kvalitne odstránia zubný povlak bez zranenia ďasna. Ľahšie sa dostanú do horšie prístupných miest a lepšie sa prispôsobia tvaru zuba. Ľudia, ktorí sú zvyknutí na tvrdé zubné kefky, majú často po prvom vyskúšaní mäkkej kefky pocit, že si zuby nevyčistili tak, ako predtým tvrdou kefkou. Ide však iba o ich pocit. V skutočnosti si mäkkou kefkou vyčistili zuby oveľa dôkladnejšie než tvrdou.

Ktoré zubné kefky sú lepšie? Rovné alebo rôzne zastrihnuté?

Najúčinnejšie fungujú vlákna rovno zastrihnuté. Ak priložíte k zubu kefku s rôzne vysokými vláknami, pracuje v jeden okamih len malá časť vlákien. Zmysel nemajú ani skrížené vlákna. Rôzne gumové "masážne" prvky na hlavičkách kefiek patria do kategórie zbytočných úprav. Tieto gumové doplnky nielenže nemajú žiadnu preukázateľnú funkciu, navyše však môžu prekážať a komplikovať správne čistenie zubov.

Držadlo

Držadlo ideálnej kefky je prispôsobené na držanie v prstoch. Tejto podmienke vyhovuje každá kefka. Niektoré však svojim tvarom i reklamnými odporúčaniami navádzajú k pevnému uchopeniu kefky do zatvorenej dlane. Tento úchop vedie k veľkému tlaku kefky na zuby a ďasná. Teraz viete, ako sa rozhodovať pri výbere zubnej kefky. Stačí už len vybrať farbu. Ak sa napriek tomu neorientujete v ponuke kefiek na našom trhu, radšej kupujte kefky v lekárni, kde vám poradia.

Čítajte tiež:

  • Halitosis čiže zápach z úst
  • Paradentóza (tiež parodontitída)
  • Ako vyliečiť zápal ďasien a krvácanie ďasien?
  • Ako si vybrať zubnú kefku?
  • Suchosť v ústach alebo xerostómia

Autor: Ing. Lukáš Kaloš, Jakub Šulta

Revízia: MUDr. Arnoštka Pehrová, CSc.

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email