Ako motivovať deti k zubnej hygiene

Ako motivovať deti k zubnej hygiene? Správna zubná hygiena je základom zdravia ústnej dutiny. Každý človek by si ju mal osvojiť v čo najskoršom veku. Ak sa tak nestane pravdepodobne bude dotyčný s ústnou hygienou bojovať...
Ako motivovať deti k zubnej hygiene? Správna zubná hygiena je základom zdravia ústnej dutiny. Každý človek by si ju mal osvojiť v čo najskoršom veku. Ak sa tak nestane pravdepodobne bude dotyčný s ústnou hygienou bojovať po celý zvyšok života. V tomto článku nájdete rady, ako naučiť deti zubnú hygienu, motivovať ich k nej a prečo zanedbaná hygiena v detstve vedie k dlhodobým problémom v dospelosti.

Prečo je potrebné dodržiavať ústnu hygienu?

Každý rodič by mal chcieť pre svoje dieťa to najlepšie a snažiť sa mu to dopriať. To sa týka aj ústnej hygieny, ktorá je v mnohých prípadoch zanedbávaná. To so sebou prináša nemalé problémy - pokazené zuby, zápaly ďasien, bolesť, vŕtanie zubov, injekcie, trhanie zubov a iné nepríjemnosti. Tomu všetkému by sa dalo predísť dôsledným dodržiavaním zubnej hygieny. Malé deti mávajú často k čisteniu zubov nie príliš pozitívny vzťah. Mnohokrát ho považujú za otravnú nevyhnutnosť a za stratu času, ktorý by inak mohli tráviť hrou. Ak nie je zabezpečený dôsledný dohľad rodičov, tieto deti často zubnú hygienu zanedbávajú a zbytočne si tým škodia.

Často počúvame: "To sú len mliečne zuby".

V spoločnosti sa ešte stále ozývajú názory, že dočasný chrup nie je tak dôležitý ako chrup stály a keď sa dočasný zub pokazí, tak to až toľko nevadí, pretože ho aj tak časom nahradí iný. Nie je to pravda. Ak nie je včas ošetrený zubný kaz na dočasnom zube, jeho šírením dôjde k zápalu zubnej drene. Ak sa tento zápal dostane až k hrotu koreňa dočasného zuba, býva spravidla poškodený zárodok stáleho zuba. Tento stály zub je potom menejcenný. V závislosti na tom, v akom štádiu vývoja sa jeho zárodok nachádzal, sa na zube nachádzajú rôzne defekty. V menej závažných prípadoch sú v podobe rýh a škvŕn v sklovine, v tých horších nájdeme na postihnutom zube veľké defekty skloviny, zuboviny alebo zubného cementu. Navyše ak dieťa predčasne príde o dočasný zub, môže dôjsť k nesprávnemu prerezávaniu stálych zubov, a to so sebou nesie mnohé komplikácie.

Pre deti musíme byť príkladom

Hovorí sa, že kto chce zapaľovať, musí sám horieť. To platí aj v prípade motivácie k ústnej hygiene. Ak chce rodič dieťa učiť, ako si správne čistiť zuby, musí sám mať osvojenú správnu techniku a poznať základné informácie o pomôckach na čistenie, aj ako často by sa mala zubná hygiena vykonávať. Tieto informácie sa dozvie od svojho ošetrujúceho zubného lekára, zubnej hygieničky alebo z rôznych mediálnych zdrojov. Samozrejme je dôležité, aby sa rodič nadobudnutými poznatkami sám riadil.

Čistenie zubov je hra

Deti sa radi hrajú. Ak urobíte z čistenia zubov hru, bude ich aj zubná hygiena baviť a budú sa jej radi venovať. Čo si napríklad čistenie zubov ozvláštniť pustením obľúbenej pesničky? Alebo existujú presýpacie hodiny, ktoré odmeriavajú "ideálnu" dĺžku trvania čistenia zubov. Spravidla bývajú trojminútové. Avšak aj za túto dobu nemusí mať dieťa zuby dobre vyčistené. Kontrola správnosti čistenia zubov rodičmi je nutná do doby, kým si dieťa techniku čistenia neosvojí natoľko, že jeho zuby sú po čistení naozaj bez povlaku. Pri zubnej hygiene môžete dieťaťu hovoriť básničky, riekanky alebo spievať. V lekárňach sa dajú za pomerne nízku cenu zohnať špeciálne indikátory zubného povlaku. Bežne sa používajú na kontrolu správnosti čistenia zubov po prebehnutej ústnej hygiene. Je ale možné ich použiť aj ako motivačnú pomôcku u detí - nafarbiť im zubný povlak pred čistením, nechať dieťa prehliadnuť sa v zrkadle, aby videlo, koľko má na zuboch povlaku, a potom si pred zrkadlom zuby vyčistiť. Keď dieťa uvidí výsledky vo forme čistých zubov, bude mať pocit dobre odvedenej práce. Tento spôsob motivácie je ale vhodný pre deti, ktoré nebudú indikátor prehĺtať.

Detské zubné pasty a kefky na zuby

Na trhu s pomôckami zubnej hygieny existuje veľké množstvo detských zubných pást a kefiek na zuby. Ak dieťaťu kúpite vhodnú zubnú kefku, ktorá sa mu bude páčiť a pastu, ktorá mu bude chutiť, bude to ďalší krôčik k tomu, aby si dieťa čistenie zubov mohlo obľúbiť.

Slová záverom

Správne osvojená zubná hygiena je tým najlacnejším, najmenej nepríjemným a najjednoduchším spôsobom, akým docieliť zdravé zuby. Ak deti včas naučíme a motivujeme k tomu, aby sa správne starali o svoje zuby, ušetríme si v budúcnosti veľa starostí, bolesti, času a v neposlednom rade aj financií.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email