Aké sú rozdiely medzi zubnými pastami?

Zubné pasty sú veľmi obľúbeným doplnkom ústnej hygieny a v očiach mnohých užívateľov sú považované za hlavný prostriedok starostlivosti o chrup. Väčšina ľudí sa o ich zložení a účinku bližšie nezaujíma a pri výbere sa riadia ich chuťou, vôňou, cenou alebo inými kritériami.
Zubné pasty sú veľmi obľúbeným doplnkom ústnej hygieny a v očiach mnohých užívateľov sú považované za hlavný prostriedok starostlivosti o chrup. Väčšina ľudí sa o ich zložení a účinku bližšie nezaujíma a pri výbere sa riadia ich chuťou, vôňou, cenou alebo inými kritériami.

Hoci je účinok zubných pást často preceňovaný (napr. natlačiť si do úst trochu samotnej zubnej pasty a veriť, že hygienu máme splnenú), je dôležité sa o nich dozvedieť trochu viac. Účinok zubnej pasty ide ruka v ruke so zubnou kefkou a správnou metódou čistenia . Zubná pasta uľahčuje odstraňovanie zubného povlaku a často sa uplatňuje ako nosič liečebných prostriedkov.

Zloženie zubných pást

Zloženie zubných pást je veľmi rôznorodé. Prakticky všetky zubné pasty obsahujú abrazíva, ktoré leštia sklovinu a odstraňujú bielkovinovú vrstvu na povrchu zuba. Táto bielkovinová vrstva sa vytvára vzápätí po vyčistení zubov a funguje ako podklad pre uchytenie baktérií zubného povlaku, navyše sa do nej môžu ukladať pigmenty. Zubné pasty môžu obsahovať aj rôzne látky so sťahujúcim účinkom a ďalej antibakteriálne alebo protizápalové zložky, dezodoračné zložky a iné.

Najčastejšie pasty delíme podľa fluoridov

Zubné pasty sa najčastejšie delia podľa koncentrácie fluoridov. Fluór je prvok, ktorý sa bežne vyskytuje v prírode - nájdeme ho vo vode, v pôde, vo vzduchu a v potravinách. Zistilo sa, že fluór znižuje riziko vzniku zubného kazu tým, že spevňuje sklovinu. Zubné pasty sa delia na štyri skupiny:

  1. Zubné pasty bez fluóru
  2. Zubné pasty pre deti - s koncentráciou fluoridov 250 - 400 ppm
  3. Kozmetické zubné pasty - s koncentráciou fluoridov 1000 - 1500 ppm
  4. Terapeutické zubné pasty - koncentrácia fluoridov 1800 - 2500 ppm

Zubné pasty bez fluóru sú určené predovšetkým pacientom s precitlivenosťou na fluór. Ako spoznáte, či ste na fluór precitlivený? Po použití zubnej pasty s fluórom sa buď vzápätí po čistení zubov alebo s odstupom niekoľkých dní objaví v okolí úst začervenanie, pupienky alebo sa koža inak zmení. Takáto reakcia však nemusí byť iba na fluór, zubné pasty obsahujú aj iné zložky, ktoré môžu spôsobiť alergiu - napríklad peniace látky, konzervanty, farbivá a iné. V prípade reakcie precitlivenosti navštívte svojho alergológa alebo dermatológa.

Prečo deti nesmú používať zubné pasty pre dospelých?

Detské zubné pasty obsahujú nižšie množstvo fluoridov ako pasty pre dospelých, pretože deti majú tendenciu zubnú pastu prehĺtať. Prečo to vadí? Detské zuby (či už prerezané alebo neprerezané) sa vyvíjajú a pre svoj vývoj potrebujú optimálne množstvo fluóru. Ak má dieťa fluoridov málo, ich sklovina je menej odolná voči zubnému kazu. Naopak príliš vysoký príjem fluoridov pri vývoji zubov (čo môže zapríčiniť aj prehĺtanie zubnej pasty pre dospelých) môže viesť k tzv. fluoróze, pri ktorej je poškodená tvorba skloviny. Riziko vzniku fluorózy končí dosiahnutím ôsmeho roku veku, kedy dochádza k ukončeniu vývoja skloviny. Pretože fluór sa vyskytuje vo vode, vzduchu a potravinách, je potrebné kupovať deťom zubnú pastu určenú ich veku.

Terapeutické zubné pasty

Terapeutické zubné pasty sú vhodné pre osoby so zvýšeným rizikom zubného kazu. Kvôli vyššiemu obsahu fluoridov sa predpokladá ich liečebný účinok a k dostaniu sú predovšetkým v lekárňach. Terapeutické môžu byť ale aj zubné pasty, ktoré neobsahujú také množstvo fluoridov - napríklad Parodontax. Jeho koncentrácia fluoridov spadá do kategórie kozmetických zubných pást, ale vďaka prídavkom bylinných zložiek má preukázateľný účinok v boji s paradentózou. Rovnako tak možno zaradiť do terapeutickej skupiny zubné pasty znižujúce citlivosť zubov alebo zvyšujúce odolnosť voči erózii, hoci množstvom fluóru patria do kategórie kozmetických zubných pást.

Kozmetické zubné pasty tvoria najširšiu škálu zubných pást a sú bežne k dostaniu v drogériách. O zástupcoch tejto skupiny pást sa hovorí tu.

Záverom ...

Hoci je dnes k dostaniu nepreberné množstvo zubných pást a neustále sa na trh uvádzajú nové, doteraz nebola vyrobená taká, ktorá by dokázala zbaviť zuby povlaku bez mechanického čistenia. Preto je dôležité nezabúdať na to, že bez kvalitnej zubnej kefky a správnej metódy čistenia zubov sa správna ústna hygiena nezaobíde.


Autor: Radana Janovská

Poslať známemu
  
  

Pridať nový komentár

Email